mnożenie obiektów w Illustratorze

Mnożenie obiektów w Illustratorze cz.2

Czas czytania: około 3 minut

Mnożenie obiektów w Illustratorze cz.2, bo tak nazwałam ten artykuł to rozszerzenie o dodatkową możliwość powielania w programie. Dla szybkiego przeskoku link do pierwotnego artykułu znajdziesz tutaj. 

 

Krótkie przypomnienie

 

W pierwszej części dotyczącej kopiowania obiektów lub na przykład rozkładanie ich na arkuszu pokazywałam w oparciu o narzędzie Przekształcenia dostępnym w menu Efekty w pierwszej części, czyli efekty programu Illustrator. Narzędzie umożliwia kopiowanie z określenie precyzyjnie odległości między obiektami oraz ustalenie ilości w pionie i poziomie.

 

i co dalej…

 

Piszę ten artykuł w celu rozszerzenia tematu w poprzedniego artykułu. Pomyślałam, że może jednak potrzebujesz szybszego rozwiązania i dokładność nie jest już tak istotna, ale szybkość w realizacji celu.

W projektowaniu jak dla mnie liczy się każda chwila, bo zawsze grafik prac jest napięty, dlatego też pokażę Ci, jak można trochę popchnąć do przodu prace.

 

Od czego zaczynamy

 

Od zawsze szukam, bo i też lubię rozwiązania przyśpieszające moją pracę i jednocześnie łącze wiele rzeczy w całość, aby jak najlepiej wykorzystać czas. Wiadomo, że dla grafika czas jest bardzo cenny i każdemu zależy, aby zrobić jak najwięcej w określonym czasie.

Mnożenie obiektów w Illustratorze zaczynam od… utworzenia dokumentu, bo przecież musimy gdzieś pomnożyć te obiekty. Jak utworzyłam obszar roboczy o wymiarach 210 x 210 mm. Dla ułatwienia mnożenia obiektów najlepiej, aby był widoczny znacznik środka obszaru roboczego.

w tym celu należy na pasku narzędziowym kliknąć karteczkę, a następnie wejść w opcje, widoczne w górnej części Illustratora.

 

mnożenie obiektów w Illustratorze

 

Następnie na widocznym panelu zaznaczamy „Pokaż znacznik środka”.

 

mnożenie obiektów w Illustratorze

Przechodzimy do kopiowania

 

Kolejnym etapem jest narysowanie jakiegoś obiektu, następnie uruchamiamy narzędzie obracanie. Narzędzie obracanie w Illustratorze możesz wybrać na dwa sposoby.

  1. Możesz wybrać skrót R
  2. Wybierz narzędzie obracanie  

Po wybraniu narzędzia obracanie w środku obiektu pojawi się znaczek +. Powinny pojawić się w sumie dwa. Jeden, który wyznacza środek obszaru roboczego oraz drugi, który wyznacza środek obiektu.

Następnie środek kierujemy obiektu, kierujemy na środek obszaru roboczego, następnie z przyciśniętym klawiszem alt (Win) / option (Mac) klikamy dwa razy.

Otwiera się okno z opcjami do mnożenia / kopiowania obiektów.

 

mnożenie obiektów w Illustratorze

 

Po wybraniu kąta obrotu wciskamy „kopiuj”.

 

Najważniejsze…

 

Teraz będziemy mnożyć ten skopiowany obiekt, poprzez wciśnięcie kombinacji klawiszy ctrl + D (Win) / cmd + D (Mac) i kopiuj tak, aż zrobisz koło.

Proste prawda? Poniżej znajdziesz również filmik, gdzie wszystko pokazuje.

Program Illustrator znajdziesz na stronie Adobe.

Ponad to zapraszam Cię również do przeczytania moich innych artykułów na blogu.

 

Jeśli artykuł jest dla Ciebie przydatny, będzie mi niezmiernie miło jak podzielisz się opinią, w komentarzu poniżej. Zapraszam Cię również na mój kanał YouTube.

udostępnij

Inne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
pokaż wszystkie komentarze
0
Interesujący artykuł? Zostaw komentarz...x