15 października 2019
Ogólne
komentarze: 0
autor: Ana

Co to jest RAW?

Pliki RAW zachowują wszystkie parametry, jakie były ustawione w aparacie.

Windows

skrót:

Apple

skrót:

Windows

skrót:

Apple

skrót:

Co to jest plik Raw? Byś może czasem zadajesz sobie takie pytanie, bo jesteś na początku swojej drogi związanej z fotografią, albo po prostu chcesz rozszerzyć swoją wiedzę o dodatkowe tematy.

Wikipedia definiuje go jako format pliku, który można poddać głębszej i bardziej dokładnej obróbce w programach lub nakładkach dedykowanych do obsługi takich plików.

Brzmi jak czarna magia?

Raw, tłumacząc z angielskiego, oznacza surowy. A odnośnie fotografii, to taki który można edytować pod każdym względem. Taki który jest podatny na zmiany koloru, kontrastu, barwy i jednocześnie jest pozbawiony wszelkiej stratnej kompresji.  Nazewnictwo Raw jest stosowane powszechnie, jednakże każdy producent aparatów fotograficznych ma swoje rozszerzenie plików, które odróżniają się od innych marek. Dam tutaj przykład: Canon .cr3 czy Nikon .nef itd.

 

Jakie informacje zapisują się w tego rodzaju plikach?

 

Zaczynając od tego, że w surowych plikach nie ma kompresji to dodatkowo mamy dostęp do takich informacji jak: informacje o zastosowanej przysłonie, czasie naświetlania, czułości iso, rodzaju obiektywu itd.

 

Co możemy zmieniać w takich plikach?

 

Raw dają większe możliwości edycyjne, jak również związane z obróbką zdjęcia, o czym wspomniałam wyżej. Jednakże możesz zadać pytanie… ale co konkretnie?

Do najbardziej typowych czy też podstawowych korekt zaliczyć można zmianę ekspozycji (rozjaśnić czy przyciemnić całe zdjęcie), manewrować cieniami, edytować kolory, zwiększanie kontrastu, przejrzystości i inne podobne obróbki.

 

Co jest ważne?

 

Musisz pamiętać, że pliki Raw zajmują znacznie więcej miejsca na karcie pamięci, ale także na Twoim dysku. Tak jak wspomniałam, są to pliki bez kompresji z zapisem wszystkich parametrów, jakie zostały dobrane przy robieniu zdjęcia.

 

Jak odczytać surowy?

 

Producenci aparatów, mają swoje dedykowane programy umożliwiające obsługę plików RAW, czyli między innymi pozwalające na ściąganie ich z aparatu na komputer. Dodatkowo również inni producenci oprogramowań graficznych stworzyli specjalne programy czy nakładki umożliwiające odczyt oraz edycję tego rodzaju plików.
Do najbardziej popularnych programów zaliczamy Adobe Lightroom, Photoshop z nakładką Camera RAW czy Capute One.

 

 

W czym przeglądać takie pliki?

 

Pliki możesz przeglądać w standardowej przeglądarce systemowej, ale również polecam Ci do tego Adobe Bridge, z którego szybko będziesz mogła/mógł przejść do trybu edycji.

 

Co to jest Camera RAW?

 

Camera Raw to specjalnie zaprojektowana nakładka / plugin, który jest stale rozwijany przez firmę Adobe do odczytywania plików RAW z różnych aparatów. Wstępną edycję kolorystyczną, jak również ekspozycję zmianę odcieni, nasycenie oraz innych parametrów, możesz zrobić używając dostępnych suwaków, a następnie otwierasz zdjęcie w Photoshopie z tymi ustawieniami i działasz dalej w bardziej zaawansowanym PS.

 

Mam nadzieje, że nie musisz już pytać o pliki RAW i zadawać pytanie – Co to jest RAW? Oczywiście temat jest dość obszerny i napewno pojawi się więcej artykułów z zakresu obróbki

Podziel się w komentarzu czy ten artykuł wyjaśnił Ci co nieco o RAW.

Zapraszam Cię również do przeczytania moich inny artykułów dostępnych na blogu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zapraszam cię do zapisania się do mojego newslettera i polubienia fanpejdża

Odbierz Swój prezent

10 rzeczy, których najlepiej unikać przy projektowaniu wizytówek.

Tak, w tym przygotowanym materiale .pdf pokazuję wizualnie i dodatkowo opisuję czego lepiej nie robić i dlaczego.

Oczywiście poradnik jest całkowicie bezpłatny, jedynie co musisz zrobić to zostawić swoję imię i adres email i zapisać się do BEZPŁATNEGO Newslettera. 

Na wskazany adres mailowy poleci mail z załącznikiem.

Zapisz się do bezpłatnego Newslettera

Poinformuję, cię kiedy pojawi się nowy wpis, jak również czasem coś dostaniesz o nowościach i zapowiedziach :).
W każdej chwili będziesz mógł/a zrezygnować z otrzymywania wiadomości.

Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Share This