mnozenie obiektow w illustratorze

Mnożenie obiektów w Illustratorze

Czas czytania: około 3 minut

Mnożenie obiektów w Illustratorze, czyli coś co niejednej osobie spędza sen z powiek. 😭

Jak przerzucałam się z pracy w Corelu do Illustratora (.ai), niejednokrotnie zmagałam się z osiągnięciem tych samych efektów. A, że w mojej Agencji Reklamowej Cp-Print mamy maszynę wielkoformatową i przeważnie jak drukujemy etykiety na metrze kwadratowym to trzeba zrobić impozycję. Musiałam sprostać zadaniu mnożenia obiektów na 1m2. Zawsze do produkcji dostajemy jedną naklejkę i mnożymy ją na arkuszu z podziałem na linie cięcia oraz druk. W ten sposób maksymalnie można wykorzystać materiał.

mnozenie obiektow w illustratorze

Niestety ale Corela na maca nie ma i tym samym, trzeba się było nauczyć Illustratora, aby szybko ogarnąć powielanie obiektów i jednocześnie przyśpieszyć pracę. Układanie naklejek takich jak 4 x 5 cm nie wchodziło w grę, za dużo czasu to by zabierało, gdzie tych naklejek wchodziło ok 450 szt.

 

W Corelu mnożenie obiektów jest to dość proste do zrobienia oczywiście dla osób, które choć trochę go znają. Trzeba otworzyć odpowiedni panel, zaznaczyć kierunek kopiowania ilość kopii i zatwierdzić. W Illustratorze wygląda to nie co inaczej ale…❓

wydaje mi się, że zostało to zaplanowane nieco wygodniej, ponieważ mnożenie obiektów w AI można w dowolnej chwili zmienić. W Corelu trzeba zazwyczaj trzeba cofnąć zmianę i ponownie zrobić to samo.

mnozenie obiektow w illustratorze

Efekty w Adobe Illustrator

Adobe Illustrator został wyposażony w szereg efektów ułatwiających pracę projektantowi i jednym z nich są efekty oraz opcja Zniekształcenie i przekształcenie.

mnozenie obiektow w illustratorze

Z listy dostępnych opcji w tej zakładce wybieramy Przekształcenia, co ciekawe Illustrator dysponuje dwoma panelami o tej samej nazwie🤓, na szczęście umieszonych w różnych miejscach. 😊

Jeden panel przekształceń, znajdziesz w menu okno i dotyczy on zmiany wielkości obiektu i jego położenia takie totalne podstawy. Drugi panel znajdziesz w zakładce efekty w opcji Zniekszałcenie i przekształcenie i potem wybrać należy Przekształcenia.

 

mnozenie obiektow w illustratorze

 

Po otwarciu panelu naszym oczom ukazuje się szereg opcji do wyboru, zupełnie inne w porównaniu do podstawowego panelu przekształceń.

 

Co można zrobić za pomocą Przekształcenia dostępnego w zakładce efekty?

 

Przede wszystkim można obiekty obracać, przesuwać, mnożyć, odbijać na osi X i Y. 👍

 

Co wygodniejsze i bardzo ważne efekty stosowane w grafice w Illustratorze. Są zapisywane w zakładce wygląd, która powinna być widoczna po prawej stronie okna.

Dzięki temu, że jest to widoczne w wyglądzie, ilość obiektów możemy w każdej chwili zmodyfikować i dopasować. Tak więc mnożenie obiektów w illustratorze, stało się proste i przyjazne do stosowania.

 

Jak to się prezentuje w rzeczywistości?

 

Jeśli chcesz zobaczyć jak mnożenie obiektów w illustratorze wygląda w realu to  zapraszam do obejrzenia filmiku dostępnego poniżej. Jest w nim informacja, że nie ma Corela na Maca (aktualnie już jest). W Corelu bardzo łatwo mnoży obiekty, ale po już soft jest na Maca.

Jeśli artykuł jest dla Ciebie przydatny będzie mi niezmiernie miło jak podzielisz się opinią w komentarzu poniżej. Zapraszam Cię również na mój kanał YouTube, gdzie będę wrzucać regularne tutoriale z różnych programów zarówno darmowych jak i płatnych.

udostępnij

Inne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
pokaż wszystkie komentarze
0
Interesujący artykuł? Zostaw komentarz...x