img

Zastępowanie nieba

Czas czytania: około 2 minut

Pamiętasz ten dzień wakacji, kiedy robiłaś/eś zdjęcie? Było tak pięknie, super pogoda więc trzeba upamiętnić i cyk.

Przeglądasz potem zdjęcia w aparacie, masa wspomnień… i zatrzymuje się na chwilę czas. To jest to, zdjęcie idealne, spontaniczne ale jednak mogłoby być lepsze. Zastanawiasz się co, brakuje.

TAK! Ta pogoda była tak idealna, że na zdjęciu zamiast nieba wyszedł gradient od niebieskiego do białego. Niebo bez wyrazu, brak chmurki albo zachód słońca kiepski, bo jesteś ty, morze i gradient niebiesko pomarańczowy. Zastępowanie nieba, szukasz w necie hasła jak zastąpić niebo i ulepszyć efekt końcowy, czyli swoje zdjęcie.

Bo przecież zdjęcia zamrażają dla nas wspomnienia. Aparat łapie ulotną chwilę i zapisuje ją na zdjęciu na zawsze.

 

Co możesz zrobić z tym, nieudanym niebem na zdjęciu?

 

Wiele razy, zdarzało mi się podmieniać niebo na zdjęciu. Szukanie innego nieba z innego zdjęcia zajmowało sporo czasu, bo musiałoby właśnie to… idealne. Kiedy w końcu coś się znalazło, to potem była „gimnastyka” w Photosopie z dopasowaniem do całości.

Adobe w końcu wyszedł naprzeciw naszym oczekiwaniem. Zaoszczędził nam masę czasu, bo stworzył nową funkcję.

 

Podmiana nieba

 

W nowej wersji Photoshopa 2021 znalazła się funkcja „zastępowanie nieba”. Znajdziesz ją w zakładce Edycja.

img

 

Jak działa zastępowanie nieba?

 

Photoshop coraz to lepiej odpowiada na prośby użytkowników i wymyślił inteligentne zamienianie nieba. Funkcja automatycznie rozpoznaje niebo, dopasowuje granice elementów, które są na tle nieba i wyświetla okno ustawień. Do wyboru jest całkiem sporo, przede wszystkim duży wybór różnych rodzajów pory dnia i wyglądu chmur.

 

img

 

Ponadto znajdziesz spory wybór opcji, umożliwiających dopasowanie tła do swojego nieba. Na przykład: jeśli wybierasz zdjęcie robione w dzień i zmieniasz niebo na pochmurne lub takie z zachodzącego słońca, to Photoshop automatycznie dopasowuje tonację zdjęcia do aktualnego nieba.

 

Intuicyjnie dodaje lekkie zabarwienie całego zdjęcia, dzięki czemu całość wygląda bardziej naturalnie. To bardzo wygodny zabieg i w dużym uproszeniu pomaga zaoszczędzić czas.

 

Na co zwracać uwagę?

 

Oczywiście nic nie zastąpi oka ludzkiego. Są pewnego rodzaju pułapki, czyli miejsca na zdjęciu gdzie niebo się odbija. Photoshop nie jest tak sprytny i nie zauważa tych miejsc. Zatem jeśli masz okna, taflę wody, lustra lub inne podobne miejsca, to zwróć uwagę czy stare niebo się tam nie odbija. Jeśli okaże, że się gdzieś jest widoczne to najlepiej, jak ręcznie je odbijesz w tych miejscach. W końcu jak już robisz fotomontaż, że najlepiej, aby nie był zauważalny.

Zobacz jak zrobić podmianę nieba w Photoshopie.

Zapraszam Cię również do przeczytania innych moich artykułów. Kliknij tutaj.

 

udostępnij

Inne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
pokaż wszystkie komentarze
0
Interesujący artykuł? Zostaw komentarz...x