19 lipca 2020
Illustrator
komentarze: 1
autor: Ana

Pióro w Illustratorze

Narzędzie pióro w Illustratorze jest bardzo przydatne. Jak opanujesz rysowanie nim w Illustratorze to swobodnie będziesz się nim posługiwać również w Photoshopie.

Windows

skrót: P

Apple

skrót: P

Windows

skrót: P

Apple

skrót: P

Czy używasz pióro w Adobe Illustratorze?

 

Wiele osób wie, do czego służy pióro w Illustratorze, ale go nie używa. Dla sporej liczby osób używanie narzedzią pióro, sprawie wiele problemów. Chociaż piękne krzywe można narysować, to jednak praca z klawiaturą i myszą, synchronizacja obu rzeczy na raz, nie jest łatwa wbrew pozorom.

Podstawowa funkcjonalność to narysowanie prostej linii lub krzywej za pomocą dwóch punktów. W bardzo dokładny sposób jesteś w stanie coś odrysować, w każdej chwili możesz dodać punkty, odjąć, poprawić wygląd. Wśród grafików pióro to bardzo popularne narzędzie.

 

Kiedy warto użyć pióra?

 

Dość często się zdarza, że otrzymuję od swoich klientów logo w pliku .jpg czy .png. Czasem potrzebny jest wektor i wtedy dowiadujesz się, że klient nie podsiada takiego formatu logo. Patrzysz na logo, składającego się ze znaku graficznego i czcionki, zastanawiasz się chwilę, od czego zacząć.

O ile znak graficzny można odrysować to co z czcionką. Zapewne wiesz, że czcionek w internecie jest masa. Zatem przychodzi właśnie ten moment, kiedy trzeba się zastanowić czy lepiej szukać czcionki czy jednak ją odrysować. Jeśli czcionka jest niestandardowa, to możesz szukać pomocy w necie, na facebooku w odpowiednich grupach (może, ktoś zna nazwę fontu) lub skorzystać z serwisu What the font.

Tak, jak wspomniałam, w internecie jest cała masa stron z czcionkami, nie wliczając już takie, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie niebiezpieczne dla naszego komputera. Przy szukaniu fontu, jak już znajdziesz podobną, nasuwa się pytanie, czy dany font można używać do celów tylko prywatnych czy także do komercyjnych. Zaczynamy na stronie szukać licencji – dodatkowy czas jest potrzebny na jej szukanie i zapoznanie się z treścią.

 

Plan B

 

Na szczęście, zamiast tracić czas na szukanie odpowiedniej czcionki (jest ryzyko, że nie znajdziemy) jest plan B. Odrysowanie czcionki za pomocą narzędzia pióro (skrót P) w Illustratorze. W materiale wideo, który przygotowałam pokażę Ci, jak używać narzędzia pióro. Jakich skrótów klawiaturowych używać, aby praca z tym narzędziem szła sprawnie. Zapraszam Cię serdecznie do obejrzenia.
Polecam Ci również inne moje artykuły na blogu.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Agaman
1 miesiąc temu

Nie znam się na grafice,ale czytając Twoje wpisy zaczyna to być dla mnie coraz bardziej zrozumiałe:)

Zapraszam cię do zapisania się do mojego newslettera i polubienia fanpejdża

Odbierz Swój prezent

10 rzeczy, których najlepiej unikać przy projektowaniu wizytówek.

Tak, w tym przygotowanym materiale .pdf pokazuję wizualnie i dodatkowo opisuję czego lepiej nie robić i dlaczego.

Oczywiście poradnik jest całkowicie bezpłatny, jedynie co musisz zrobić to zostawić swoję imię i adres email i zapisać się do BEZPŁATNEGO Newslettera. 

Na wskazany adres mailowy poleci mail z załącznikiem.

Zapisz się do bezpłatnego Newslettera

Poinformuję, cię kiedy pojawi się nowy wpis, jak również czasem coś dostaniesz o nowościach i zapowiedziach :).
W każdej chwili będziesz mógł/a zrezygnować z otrzymywania wiadomości.

Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

Share This