Czy używasz pióro w Adobe Illustratorze?
Wiele osób wie, do czego służy pióro w Illustratorze, ale go nie używa. Dla sporej liczby osób używanie narzedzią pióro, sprawie wiele problemów. Chociaż piękne krzywe można narysować, to jednak praca z klawiaturą i myszą, synchronizacja obu rzeczy na raz, nie jest łatwa wbrew pozorom.
Podstawowa funkcjonalność to narysowanie prostej linii lub krzywej za pomocą dwóch punktów. W bardzo dokładny sposób jesteś w stanie coś odrysować, w każdej chwili możesz dodać punkty, odjąć, poprawić wygląd. Wśród grafików pióro to bardzo popularne narzędzie.
Kiedy warto użyć pióra?
Dość często się zdarza, że otrzymuję od swoich klientów logo w pliku .jpg czy .png. Czasem potrzebny jest wektor i wtedy dowiadujesz się, że klient nie podsiada takiego formatu logo. Patrzysz na logo, składającego się ze znaku graficznego i czcionki, zastanawiasz się chwilę, od czego zacząć.
O ile znak graficzny można odrysować to co z czcionką. Zapewne wiesz, że czcionek w internecie jest masa. Zatem przychodzi właśnie ten moment, kiedy trzeba się zastanowić czy lepiej szukać czcionki czy jednak ją odrysować. Jeśli czcionka jest niestandardowa, to możesz szukać pomocy w necie, na facebooku w odpowiednich grupach (może, ktoś zna nazwę fontu) lub skorzystać z serwisu What the font.
Tak, jak wspomniałam, w internecie jest cała masa stron z czcionkami, nie wliczając już takie, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie niebiezpieczne dla naszego komputera. Przy szukaniu fontu, jak już znajdziesz podobną, nasuwa się pytanie, czy dany font można używać do celów tylko prywatnych czy także do komercyjnych. Zaczynamy na stronie szukać licencji – dodatkowy czas jest potrzebny na jej szukanie i zapoznanie się z treścią.
Plan B
Na szczęście, zamiast tracić czas na szukanie odpowiedniej czcionki (jest ryzyko, że nie znajdziemy) jest plan B. Odrysowanie czcionki za pomocą narzędzia pióro (skrót P) w Illustratorze. W materiale wideo, który przygotowałam pokażę Ci, jak używać narzędzia pióro. Jakich skrótów klawiaturowych używać, aby praca z tym narzędziem szła sprawnie. Zapraszam Cię serdecznie do obejrzenia.
Polecam Ci również inne moje artykuły na blogu.
Nie znam się na grafice,ale czytając Twoje wpisy zaczyna to być dla mnie coraz bardziej zrozumiałe:)