Obszary robocze w Illustratorze

Jak szybko zmienić nazwę strony w Illustratorze

Czas czytania: około 2 minut

Trochę podstaw

 

Cy wiesz, że w Illustratorze można tworzyć wielostronicowe projekty. Niektórzy powiedzą „do składu jest Indesign”. Oczywiście, że tak potwierdzam, że do składu jest Indesign, ale ja nie o tym. W Illustratorze można tworzyć na przykład wiele wariantów jednej grafiki lub patternu. Wówczas warto korzystać ze strony, aby mieć to jakoś posegregowane. Naturalnie, że w programie stworzysz także ulotkę, wizytówki lub inny projekt. Illustrator to ogrom możliwości.

Ok, wracam do tematu. Już na wstępie przy tworzeniu nowego dokumentu, możesz ustalić ile stron ma mieć twój dokument. Na tym etapie ustalasz tylko nazwę samego dokumentu oraz ilość stron plus inne parametry. Otwiera się szereg stron. Każda z nich ma swoją nazwę. Po polsku są to Obszary Robocze (Artboard) i tak wyróżniamy obszar roboczy 1, 2 itd. Każda strona ma swoją kolejność i dobrze, bo przy eksporcie wybierasz, które strony chcesz zapisać w oddzielnym formacie na przykład, a które nie.

 

Obszary Robocze

 

Jako, że ten artykuł zatytułowałam „Jak szybko zmienić nazwę strony w Illustratorze”, chciałabym Ci przedstawić na to dwa sposoby. Niestety marzy mi się, aby był jeszcze trzeci, ale nie ma. Podstawowa funkcja to zmiana obszarów roboczych. Klikając kombinacje klawiszy shift + O, możesz wejść w tryb zmiany obszarów roboczych. W pasku narzędziowym jest to taka kartka obszar roboczy (poniżej znajdziesz materiał wideo, w którym pokazuję wszystkie sposoby).

Ostatnio tworzyłam plik, który miał 60 stron. Każda strona ma nazwę Obszar Roboczy. Generalnie to nie przeszkadza aż do chwili, kiedy przychodzi ten moment… wygenerowania na przykład 60 jpg. Przy generowaniu zaznaczasz, czy chcesz, aby Illustrator uwzględnił grafikę na obszarach roboczych. Zaznaczamy tak i wychodzi potem 60 plików z nazwą Obszar roboczy i numer strony. W zasadzie wszyscy graficy wiedzą, że tak jest. Ja jednak lubię sobie ułatwiać pracę. Ponieważ, denerwuje mnie taki zapis, postanowiłam poszukać sposobu na globalną zmianę zapisu „Obszar Roboczy”. Szukałam różnych opcji, łudziłam się, że może w trybie edycji obszarów roboczych zadziała znajdź lub zamień tekst. Wtedy zastąpiłabym po prostu nazwę, ale niestety. Wygląda na to, że trzeba w takiej sytuacji skorzystać z jednej z dwóch opcji lub ala trzecia. A tak na marginesie… wiesz, że w Ai można utworzyć aż 1000 stron?

 

Jak szybko zmienić nazwę strony w Illustratorze

 

EDIT:

Na filmiku poniżej, mówię o tym, że nie da się zmienić nazw obszarów roboczych. Nie jest to jednak prawdą. Można zmienić nazwy korzystając z zakładki obszary robocze. Zaznaczasz wszystkie strony w ww. zakładce i w wpisujesz nową nazwę strony w tym samym miejscu, w który robił/a byś to dla pojedynczej strony :)).

 

Obejrzyj poniższy materiał wideo i zobacz jak to wygląda w praktyce.

udostępnij

Inne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
pokaż wszystkie komentarze
0
Interesujący artykuł? Zostaw komentarz...x