kolor czerwony

Kolor czerwony

Czas czytania: około 4 minut

Mocny i wyrazisty, jest symbolem zarówno negatywnym jak i pozytywnym.

Kolor czerwony jest często używany w znakach drogowych, które ostrzegają, zakazują lub wymagają większej uwagi. W projektowaniu trudno pracuje się z kolorem czerwonym, jego, świetnie sprawdzi się jako kolor dominujący lub akcent. W nadmiarze jednak będzie męczył oko.

 

Pozytywny czerwony

 

Z czym Tobie się kojarzy ten kolor? Czerwień uważana jest za symbol miłości i namiętności. Kolor przyciągający i pobudzający, ale także jest to kolor krwi, serca. Akcenty (delikatne elementy) czerwone zawsze rzucają się w oczy i potrafią przytłumić inne kolory. Czerwień jest barwą o dużej intensywności, co powoduje, że nasz mózg inaczej ją postrzega. Kolor ciepły, który jest połączeniem różu i żółtego. Dzięki odpowiedniemu mieszeniu tych dwóch kolorów uzyskujemy różne odcienie czerwieni. Nie można zapomnieć o dodatku koloru czarnego, wówczas przyciemnimy standardowy kolor czerwony. Domieszka innych niebieskiego również zmieni odcień czerwieni. Kolor czerwony jest także kolorem królewskim, czyli swojego rodzaju luksusem. Mamy piękne czerwone suknie, czerwone dywany, akcenty wystroju wnętrz. Jednak uważam, że w nadmiarze męczy oko.

 

Negatywny czerwony

 

Kolor czerwony kojarzy się również z ogniem, siłą, a także ze złością i agresją. Nadmiar czerwonego potrafi budzić podenerwowanie i negatywne emocje. Nie chcę się rozpisywać nadmiernie o negatywnym postrzeganiu koloru, bo tak naprawdę wszystko zależy od tego jak i gdzie zostanie użyty. 

 

Praca z kolorem czerwonym

 

Uważam, że jest niezwykle trudna, zwłaszcza w fotografii. Moc tego koloru potrafi przysłonić bohatera zdjęcia. Tylko odpowiednio dobrana sceneria, barwy dopełniająca, ale także ich odcienie potrafią zmienić odpowiednio zdjęcia. Stworzyć magię, która będzie świetnie odbierana przez nasz wzrok.

Zobacz na poniższe zestawienie kolorystyczne.

 

img

 

Kolory będące obok czerwieni, nasz mózg będzie odbierał jako podobne. Nasze oczy będą wizualnie odbierały te barwy jako podobne, bez większego skupiania się na jakimś konkretnym kolorze. O sposobie dobierania kolorów poczytasz tutaj.

Praca z kolorami jest w pewnym sensie rezultatem dobrego projektu czy zdjęcia. Kiedy barwy są dobrze dobrane, milej patrzeć na jakieś prace czy zdjęcia i jednocześnie odnosi się wrażenie, że nie są przeładowane, nie męczą oczu. Oczywiście zawsze można z czymś przesadzić, na przykład z nadmiarem elementów graficznych czy tekstów. Zrównoważenie wszystkiego w projektowaniu to podstawa.

 

Przykładowe zestawienia kolorystyczne

 

Poniżej znajdziesz przykładowe zestawienia kolorystyczne z czerwony. Większość kolorów jest jednak ciemniejsza, co powoduje, że czerwony świetnie się sprawdzi jako akcent.

 

zestawienia kolorów

 

Brązy zawsze będą się lubiły z czerwonym. Oba w składzie mają żółty, różowy.

 

zestawienia kolorów

 

Odcienie pomarańczu, czyli połączenie po części kolorów podobnych tworzy mniejszy kontrast.

 

zestawienia kolorów

 

Ciekawe połączenie, ale celowo pokazuję różne barwy i odcienie, aby pokazać Ci, że nie koniecznie wszystko dobrze wygląda.

 

zestawienia kolorów

 

Odcienie różu (??), niektórzy powiedzieliby pewnie śliwka ;). Jak zwał tak zwał, ale gdyby by trochę przyciemnić czerwony (przygasić go), może by coś fajnego się z tego dobrało.

 

 

zestawienia kolorów

 

Przy takim dobraniu fioletu i czerwieni, na pewno można sporo wyróżnić informacji.

 

kolor czerwony

 

Granaty i odcienie niebieskiego. Celowo przygotowane w ten sposób. Rażące zestawienie, wręcz męczące oko. Aż nie ma się ochoty zatrzymywać uwagi na tych zestawieniach na dłużej.

Poniżej znajdziesz przykładowe zestawienia kolorystyczne z czerwienią na zdjęciach. Zdjęcia pochodzą z Freepik.

 

kolor czerwony

 

 

Podsumowanie

 

Zatem tak jak widzisz, że każda barwa pasuje do czerwonego. Bardzo wiele zależy od odcienia. Ta zasada dotyczy nie tylko projektowania graficznego, ale także zdjęć. Napisz w komentarzu, jakie jest Twoje ulubione zestawienie kolorystyczne. Czerwony + …

Zapraszam się serdecznie do zapisuj do mojego newsettera oraz zasubskrybowania mojego kanału na YT, link tutaj.

 

udostępnij

Inne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest

4 komentarzy
nowsze
starsze najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
pokaż wszystkie komentarze
Anna
Anna
1 rok temu

Pierwszy raz słyszę, że można używać koloru czerwonego jako akceptu. Czy można prosić o źródło?

Anna
Anna
1 rok temu
odpowiedź do  Ana

i wszystko jasne. w tekście jest „akcept” 😉

4
0
Interesujący artykuł? Zostaw komentarz...x