img

Jak zrobić maskę w Illustratorze

Czas czytania: około 2 minut

Czy też tak miałeś?

 

Masz zmysł, plan jak chcesz, aby wyglądała grafika, ale brakuje do końca wiedzy jak osiągnąć ten efekt. Pamiętam, kiedy ja zaczynałam się uczyć obsługi programu i kompletnie nie wiedziałam jak zrobić maskę w Illustratorze. Czy wogóle jest taka możliwość?

Zawsze byłam głodna wiedzy i nie chciałam dopuszczać takiej myśli, że ograniczają mnie umiejętności. Zapewne w życiu bym nie wpadła, na to jak zrobić taką maske, wiedząc gdzie jest ona ukryta. Widzę jedna, że skoro czytasz ten artykuł, to także jesteś głodny wiedzy i chcesz ją poszerzać.

 

Witaj w klubie 🙂

 

Poszerzanie wiedzy jest dla mnie naturalną rzeczą. Im jestem starsza, tym bardziej uważam, że notoryczne atakowanie się wiadomościami i nowościami sprawie, że nie stoję w miejscu i nie cofam się. Czasem obserwuję ludzi wogól mnie, którzy mówią „mi już wystarczy”, „dorobiłem się tego co marzyłem”. Zatrzymują się, nie rozwijają, bo już maja, co chcą. Nie zapominaj, że świat się rozwija, możliwości, technologia i ty musisz podążać za nią. Nie ważne czy masz 20 lat czy 40, 50. Będąc na czasie, będziesz zawsze na topie i zawsze możesz zwiększyć wiedzę, kasę i przede wszystkim nie starzejesz się ;), wiedzą oczywiście. Peselu nie oszukasz… 🙂

 

Jak zrobić maskę w Illustratorze

 

Wracają do głównego tematu artykułu. Maska pomaga ukryć element, całościowo lub częściowo poprzez gradient. Niestety w głównym panelu (u góry OKNO), nie znajdziesz takiej funkcji jak panel masek. Bo generalnie nie ma takiego panelu. Niestety maski ukryte są pod opcją przezroczystości i to też nie jest takie oczywiste. Zazwyczaj, kiedy otwiera się całe okienko opcji związane z przezroczystością, to widok jest mocno ograniczony tego co poniżej.

 

img

 

Sprytnie ukryta maska, nie zdradza użytkownikowi, że to tam ją znajdziesz. Aby odsłonić panel w pełni musisz, otworzyć dodatkowe opcje widoczne pod trzeba kreseczkami, tzw. hamburger. Odsłonięcie pełnego panelu to niestety tylko pół sukcesu. Trzeba teraz się nauczyć, poznać jak używać panelu i masek. Nie trać czasu i obejrzyj mój tutorial o maskach. Zajmie Ci to chwilę i błyskawicznie poznasz funkcjonowanie masek.

 

Podziel się w komentarzu, jak oceniasz działanie masek i czy artykuł był dla Ciebie przydatny.

 

Zerknij również na pozostałe artykuły na moim blogu, może coś Cię jeszcze zainteresuje. Kliknij tutaj.

 

 

udostępnij

Inne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
pokaż wszystkie komentarze
0
Interesujący artykuł? Zostaw komentarz...x