img

Obiekt zakotwiczony w Indesignie

Czas czytania: około 3 minut

Obiekt zakotwiczony w Indesignie, to jedna z moich ulubionych funkcji.

Wakacje w tym roku zaczęły jak zawsze, czyli dość spokojnie. U mnie praca nad dużą książka, kreatywnym zestawem ćwiczeń. Dużo grafik i tabel, elementów wspomagających. Czasem sporo trzeba zmieniać, modyfikować i dopasowywać do treści. Przy dużej ilości obiektów i wielu tabelkach, pojawia nagle się problem. Niezależnie od tego czy przygotowujesz książkę, workbooka czy na przykład menu, gdzie musisz dodać opisy i oznaczyć ostrość w postaci ilości papryczek chili, najlepiej usprawnić sobie pracę.
Tylko jak i co?

 

Co to jest ten obiekt zakotwiczony w Indesign (Anchor object)?

 

Twórcy Adobe, a konkretniej specjaliści od Indesign-a cały czas doskonalą program i wprowadzają ułatwienia grafikom przy składzie publikacji. Jedną z opcji jest właśnie obiekt zakotwiczony.

Działanie obiektu, jest bardzo proste. Nazwa funkcji obiekt zakotwiczony jest dobrze dobrana. Jeśli chcesz na przykład, aby papryczka chili była tylko przy jednym konkretnym daniu w mnu, to zakotwiczasz obiekt. Wskazujesz dla danej grafiki punkt, z którym jest w pewnym sensie połączona. Dzięki takiemu zakotwiczeniu indesign wie, że jeśli treść ulegnie przesunięciu lub przeniesieniu, to obiekt ma podążać za zmianą. Daje to dużą wygodę. Jeśli nie zakotwiczysz takiego obiektu, a dodasz kolejne danie, wówczas treść się przesunie, a papryczka zostanie w starym miejscu i może się okazać, że jest przy daniu, które nie jest z chili.

 

Obiekt zakotwiczony w Indesignie – ustawienia

 

Najważniejszą rzeczą w obiekcie zakotwiczonym to ustawienia położenia, które możesz zmieniać zarówno ręcznie lub poprzez panel.

Panel o zmiany ustawień znajdziesz w menu obiekt -> zakotwoczny obiekt.

 

obiekt zakotwiczony w indesignie

Panel opcje ma dwie zakładki. Jedna sprawdza się bardzo dobrze (no prawie) a druga średnio.

img

 

Obie wersje opcji sprawdzają się w miarę dobrze, jak masz do ustawienia ramki. Kiedy potrzebujesz ustawić na przykład prostokąt z tłem to zadziała wersja „w wierszu lub nad wierszem”, problem w tym, że w tej opcji nie masz możliwości zmiany położenia na osi x.

Druga wersja, jeśli chodzi o ustawienia jest dla mnie rewelacyjna, bo mogę ustawić położenie obiektu dowolnie w pionie jak i poziomie. Problem pojawia się taki, że przestawienie wersji z „w wierszu” na własną powoduje, że obiekt przykrywa tekst.

 

Wady i zalety

 

Funkcja zakotwiczenia obiektu jest bardzo przydatna, ale ma zarówno wady jak i zalety.

Zalety

Przede wszystkim, sam fakt, że dany elementy czy zdjęcie, grafika dowolny obiekt można zakotwiczyć w każdym miejscu i będzie podążać za zmianami w tekście czy tabelkach. W przypadku tabelek najlepiej zwracać uwagę, jakiej wielkości jest obiekt, ponieważ z automatu powiększa się wiersz. W zasadzie nie wiem, czy to taka zaleta.

Wady

Niestety znalazłam ich dość sporo, ale również pokazałam je w materiale wideo dostępnym na moim kanale YT, link tutaj.

Podstawowa wada to tak, że obiekty z tłam potrafią przykryć tekst. W przypadku zmiany ustawienia, obiektu z wersji w wierszu na własną, powoduje zmianę kolejności położenia. Taki obiekt idzie na wierzch i przykrywa tekst. W zasadzie, jest to nie do poprawienia. Trzeba używać funkcji „w wierszu”.

Kolejną wadą jest zbyt duży obiekt wstawiony w wierszu tabelki. Dany wiersz automatycznie powiększa i dopasowuje do wklejonego obiektu. Obiekt zakotwiczony w połączeniu z tabelkami nie działa idealnie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o obiektach zakotwiczonych, o tym jak je wklejać, jak ustawiać i edytować ich położenie, to zapraszam cię do obejrzenia poniższego materiału wideo, na którym wszystko szczegółowo pokazuję.

Zapraszam cię również do innych moich artykułów na blogu, link tutaj.

udostępnij

Inne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
nowsze
starsze najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
pokaż wszystkie komentarze
Marek
Marek
1 rok temu

problem w tym, że w tej opcji nie masz możliwości zmiany położenia na osi x”. Zakotwiczany obiekt znajduje się w tekście więc jest możliwość ustawienia tego obiektu poprzez justowanie wiersza, w którym jest on zakotwiczony.

2
0
Interesujący artykuł? Zostaw komentarz...x