Czy znasz już tą opcję?
Oczywiście opcja, o którą pytam to scalanie danych. Znajdziesz ją w menu głównym okno –> użytki –> scalanie danych. Funkcja ta pozwala w sposób automatyczny wlać serię danych do szablonu w indesignie.
Szablon musisz przygotować na stronie wzorcowej. Dane w excelu przygotuj tak, aby górny wiersz miał wpisane nazwy danych w każdej kolumnie.
Scalanie danych
Aby scalenie przebiegło pomyślnie, musisz zapisać dane do pliku .txt, najlepiej oddzielonego tabulatorami. Jest opcja jeszcze oddzielonego przecinkami, ale jeśli twoje dane zawierają przecinki, to wszystko się rozsypie. Polecam ci zatem tabulatory przy zapisywaniu pliku .txt.
W panelu scalenia danych musisz wybrać źródło danych, przenieść odpowiednie nazwy do szablonu na stronie wzorcowej i dokonać scalenia. Indesign utworzy wówczas kopię twojego dokumentu, z automatycznie wprowadzonymi danymi z bazy danych .txt.
Mały wstęp do scalania danych mamy za sobą, zatem czas na ciąg dalszy.
Nowy dokument będzie dość kolorowy i mało czytelny do dalszej pracy. U góry artykułu znajdziesz zdjęcie, jak to wygląda. Praca na takiej wersji dokumentu, jest nie tylko trudna, ale i denerwująca.
Kolorowa strona po scaleniu danych – Jak to ogarnąć?
Z pozoru niemożliwe do szybkiego ogarnięcia, ale szukasz… jak wyłączyć przeklęte kolory. Najszybszym sposobem możesz włączyć podgląd widoku stron, poprzez klikniecie literki W.
Ja jednak lubię widzieć ramki podstawowe przy pracy w indesignie. Zatem na dłuższą pracę podgląd widoku odpada.
Zacznijmy od początku. Co oznaczają ów kolory widoczne na ekranie. Nie tylko barwy mają tutaj znaczenie, ale zwróć uwagę, że dane, w które wstawiłeś swoje treści, są ujęte w nawiasy kwadratowe również kolorowe.
Nawiasy pokazują dane „ruchome”, natomiast kolory dodatkowo wyróżniają albo rozróżniają te dane, jak wolisz. Każdy kolor jest skojarzony z nazwą danej (nazwa twojej kolumny w bazie danych), która została tam wstawiona. Jeśli danych masz dużo i nie pamiętasz, co jest gdzie, możesz to sprawdzić w szybki sposób.
Zobacz, co musisz kliknąć, aby wyświetlić podpowiedź.
Zwróć uwagę, na frame – to jest zaznaczenie kolorem ramki. Zmiana barwy nie rozwiązuje problemu kolorowej widocznej strony po scaleniu danych. W opcji znaczników znajdziesz listę danych, które zostały wstawione i jakie mają kolory.
Jak uprościć widok?
Jest w zasadzie jeden i dość szybki sposób na przysłonięcie ramek zaznaczonych w pełnych kolorach i pozostawienie tylko „tęczowych” nawiasów kwadratowych. W tym przypadku pomocne okażą się funkcje dostępne w menu Widok. Spójrz na zdjęcie poniżej.
We wspomnianym wyżej menu, w dolnej części okna znajdziesz strukturę. Pod tym pojęciem kryje się parę opcji bardzo przydanych do rozwiązania tego problemu.
Pomijamy pierwszy punkt, bo on tutaj nie załatwi tematu. Drugi to pokazywanie lub ukrywania symboli znaczników, czyli naszych kwadratowych nawiasów. No i mamy trzeci punkt kluczowy.
Indesign i kolorowa strona po scaleniu danych potrzebuje właśnie tej funkcji. Pokaż lub ukryj oznakowanie ramki. To spowoduje wyłączenie widoczności pełnej kolorystyki ramek i pozwoli wam wrócić do normalnej pracy.
Z pozoru dość skomplikowany problem łatwo rozwiązać, wystarczy tylko być na liście moich subskrybentów 😉 i nie martwić się kolejnymi…
Zatem problem rozwiązany. Zapraszam cię również do przeczytania moich pozostałych artykułów – kliknij tutaj.