Maska przycinania w Illustratorze

Maska przycinania w Illustratorze

Czas czytania: około 2 minut

Czasem trzeba coś wyciąć, czasem trzeba coś ukryć, albo dopasować za wielki efekt do ustalonej wielkości strony. Zdarza się, że brak pomysłu jak wykonać określoną czynność blokuje nas w postępie prac nad zleceniem. Proste rozwiązanie potrafi załatwić sprawę tylko, które jest to najprostsze i jak na nie wpaść. Samodzielna nauka, na pewno jest jednym z rozwiązań, ale do tego jest potrzebny czas. Zegar tyka, dni lecą, tak… czas jest jeden. Nie da się ukryć, że biegnie tylko w jednym kierunku. Najlepsze co możesz zrobić to zaplanować go w odpowiedni sposób. Dlatego też ten artykuł powstał dla Ciebie.

 

Co to jest maska przycinania w Illustratorze

 

Maska, czyli jak sama nazwa wskazuje, to przykrywanie czegoś. Maskowanie, inaczej mówiąc, zasłanianie danego elementu lub pozostawianie jego części. Tak samo działa maska w illustratorze, z tym że jest wektorowa. To znaczy, że możesz narysować dowolny kształt na przykład piórem i dopasować dolny element pod spodem tak, aby wszystko poza maską było niewidoczne. W zasadzie ciężko to opisać słowami, jeśli ktoś nie jest w stanie sobie tego wyobrazić, dlatego też nakręciłam dla Ciebie materiał wideo, w którym wszystko pokazuje. Maska przycinania w Illustratorze to ogromne ułatwienie i pomoc w projektowaniu. Można ograniczyć widoczność elementu lub zestawu grafik jednym kliknięciem.

 

Czy warto stosować

 

Dla mnie zdecydowanie. Maska przycinania to sposób na przyspieszenie pracy, ale także ułatwienie. Zobacz mój poniższy materiał wideo, aby zobaczyć, jak stosować maskę w praktyce. Napiszę Ci przykład jak można zastosować maskę przycinania. Ostatnio miałam do narysowania liść dębu i zrobiłam zdjęcie w parku. Zaimportowałam je do Illustratora, piórem odrysowałam liść i wykonałam maskę przycinania. Efekt możesz zobaczyć poniżej.

 

dab

 

Zatem jak widzisz, możliwości zastosowania maski, poprzez na przykład odrysowanie jakiegoś elementu, są bardzo szerokie. Warto nauczyć się stosowania tego, nazwijmy to efektu. O różnych innych ciekawostkach przeczytasz na moim blogu – klik tutaj.

 

 

 

 

udostępnij

Inne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
pokaż wszystkie komentarze
0
Interesujący artykuł? Zostaw komentarz...x