Jak szybko zrobić cień w Illustratorze

Jak szybko zrobić cień w Illustratorze

Czas czytania: około 3 minut

Jak szybko zrobić cień w Illustratorze? Takie pytanie może zadawać ktoś, kto na przykład dopiero zaczyna przygodę z rysowaniem. Z pozoru taki zwykły cień, ale może pełnić tak naprawdę różne funkcje w projekcie. Ja lubię zazwyczaj szybkie rozwiązania, więc w tym artykule przedstawie ci zalety jednego sposobu i drugiego. W sumie czasem szybciej jest przeczytać paru minutowy artykuł, niż samemu testować daną funkcję.

 

Cień za obiektem

 

Jednym z najprostszych sposobów zrobienia efektu cienia jest właśnie ten za obiektem. Robi się prawie sam ;). W tym przypadku jest to ta sama funkcja, która jest dostępna od dawna w illustratorze. Oczywiście chodzi o efekty fx  fx . A teraz, gdzie ich szukać… znajdziesz je w dwóch miejscach. Pierwsze miejsce to zakładka górna Efekty, następnie stylizacja i potem dodaj cień, czyli tak jak masz na zdjęciu poniżej.

 

cien

 

Drugie miejsca, to zakładka wygląd. W panelu Okno znajdź na liście WYGLĄD i otwórz panel. U mnie jest on otwarty cały czas, ponieważ regularnie z niego korzystam. W panelu znajdziesz znany z Photoshopa skrót Fx, użyj go i wybierz stylizacja -> dodaj cień. Oczywiście jest to taka skrócona wersja tego panelu, bo nie zajdziesz tam zbyt dużo ustawień, ale zapewniam cię, tyle wystarczy.

 

cien

 

Tryb, który widzisz plus kolor cienia, pozwala osiągnąć ciekawe efekty :).

 

Obiekt z cieniem od spodu

 

Sposób numer dwa, dale znacznie więcej możliwości. Jest jednym z moich ulubionych, nad którym warto poświęcić więcej czasu. Prawda jest taka, że ten sposób możesz wykorzystać to wielu innych efektów. Jednakże w tym  artykule pokaże ci jak szybko zrobić cień. Przede wszystkim zacznijmy od samej funkcji, czyli będzie nam potrzebny efekt stwórz przejście. Aby stworzyć efekt przejścia potrzebne będą dwa elementy. Stworzyłam dwa okręgi, jeden mniejszy w kolorze czarnym a drugi większy w kolorze białym.

 

cien

 

Teraz czas na zastosowanie efektu przejścia. W menu Obiekt znajdź funkcję Stwórz Przejście, tak jak na zdjęciu poniżej i zaznacz utwórz. W opcjach przejścia możesz ustawić ilość kroków, polecam przetestować. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że cały czas możesz edytować ustawiania. Pamiętaj jednak, że aby ten efekt wykonać musisz mieć zaznaczone minimum dwa obiekty.

 

cien

 

Właśnie w taki sposób został stworzony cień pod pantoflami ze zdjęcia głównego. Jeśli jednak wolisz zobaczyć, jak wykonać cień, to zapraszam do obejrzenia i subskrybowania mojego kanału na YT.

 

 

Zatem teraz już wesz jak szybko zrobić cień w Illustratorze. Zapraszam Cię również do przeczytania innych moich artykułów. A wkrótce pojawi się coś o Adobe Bridge :).

udostępnij

Inne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
pokaż wszystkie komentarze
0
Interesujący artykuł? Zostaw komentarz...x