naklejki po obrysie

Jak przygotować etykiety do druku?

Czas czytania: około 2 minut

Jak przygotować etykiety do druku? Takie pytanie może sobie zadać, każdy kto potrzebuje je wydrukować albo po prostu projektuje naklejkę dla swojego klienta, gdzie kolejnym krokiem przygotowanie etykiet do druku.

Podstawowe zasady

No właśnie… Jakie? A takie, że w pierwszej kolejności zapoznaj się z wymaganiami, które są opisane w danej drukarni. Zazwyczaj zapisuje się linie cięcia oddzielnie, czyli na oddzielnej stronie lub warstwie.

Funkcjonują dwa sposoby zapisywania linii cięcia takich naklejek.

 

Pierwszy sposób

Linie cięcia muszą być ZAWSZE zapisane w programie wektorowym takim jak na przykład Adobe illustrator czy Corel i muszę być linią. Mam na myśli, że linia cięcia nie może być plikiem rastrowym na przykład .jpg.
Przygotowujesz plik do druku ze spadami dla przykładu, po 2 mm na stronę, a następnie nakładasz na niego linie cięcia.

Po co? Aby maszyna mogła się dobrze się wpasować wycinaniem w zaprojektowane linie cięcia. W jednym dokumencie tworzysz dwie warstwy. Jedna, w której zapisujesz plik do druku, a druga gdzie wklejasz dokładnie w to samo miejsce linie cięcia. Wymiary tych plików muszą być identyczne.

 

Drugi sposób (ten stosuje u siebie)

Ten wariant, stosuję w naszej firmie. Jak drukujemy naklejki na maszynie Mimaki, czyli wielkoformatowej, do druku potrzebujemy projekt w Illustratorze lub Corelu. Na jednej stronie i na jednej warstwie układam plik do druku ze spadem (może to być również plik .jpg) a na drugiej warstwie wklejam  linie cięcia. Nie potrzebujemy gotowego pliku do nacinania. Sami układamy projekt w taki sposób aby zmieściły się również pasery.

Pasery są nadrukowywane na arkuszu i są niezbędne, ponieważ po wydruku ploter tnący sprawdza laserem, gdzie jest paser i wie, gdzie ma zaczynać nacinać folię.

 

O rozdzielczości plików poczytasz tutaj.

Poniżej znajdziesz tutorial, gdzie dokładnie pokazuję, jak powinno być to przygotowane. Jakoś tak wyszło, że te sposoby przygotowania na filmiku zamieniłam miejscami.

Zakładam, że umiesz zapisać plik z illustratora i poradzisz sobie z zapisem jednego z naklejkami przeznaczonymi do druku i drugiego, gdzie będą tylko linie cięcia.

Mam zatem nadzieje, że nie musisz już zadawać sobie pytania… Jak przygotować etykiety do druku?

udostępnij

Inne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
pokaż wszystkie komentarze
0
Interesujący artykuł? Zostaw komentarz...x