pliki z rozszerzeniem .tiff

Pliki z rozszerzeniem .tiff

Czas czytania: około 2 minut

Pliki z rozszerzeniem .tiff. Czy znasz taki format? Czy wiesz do czego są pliki rozszerzeniem .tiff i co mogą przechowywać?

 

TIFF, czyli z angielskiego Tagged Image File Format, w zasadzie są standardem DTP.

W tym formacie możesz zapisywać plik ważące nawet do 4GB, co jest dość istotną różnicą w porównaniu do formatu charakterystycznego dla Photoshopa .psd (do 2 GB).

Pliki zapisane w tym formacie, są tak zwanymi plikami otwartymi, czyli jest zachowana pełna możliwość edycji. Warstwy, efekty specjalne, teksty, to wszystko można edytować, w przeciwieństwie do plików o formacie .jpg, które zawsze są spłaszczone.

Ważnym elementem jest możliwość zapisu pliku z przezroczystością, czyli bez tła.

 

Opcje przy zapisie plików .tiff

Przy zapisie pliku, pojawia nam się szereg opcji do wyboru, poniżej przedstawię Ci, czym się różnią i co dają te opcje.

Zaczynamy od kompresji plików.

W jakim celu stosuje się kompresję plików?

Kompresja to przede wszystkim zmniejszenie wagi pliku, poprzez redukcję danych rastrowych i tutaj wyróżniamy ich dwa rodzaje: stratną i bezstratną.

Kompresja stratna, powoduje usuwanie szczegółów i pogarszanie jakości plików, poprzez utratę jakości. Obrazek po prawej.

 

pliki z rozszerzeniem .tiff

Kompresja bezstratna, powoduje zachowanie szczegółów i nie pogarsza jakości zdjęcia.

 

RLE (Run Length Encoding)

czyli kompresja bezstratna, bardzo używana w rozszerzeniach plików Win.

 

LZW (Lempel-Zif-Welch) – moja ulubiona 🙂

Kompresja bezstratna, najczęściej stosowania w w formatach .tiff, pdf czy PostScript. Potrafi znacząca zmniejszyć wagę pliku.

 

JPEG (Joint Photographic Experts Group)

Kompresja stratna stosowania w takich rozszerzeniach jak .tiff, .jpg czy .pdf, a także w plikach z rozszerzeniem PostScript. W przypadku tej kompresji należy określić jakość w skali od 0 do 12, gdzie 0 to jest bardzo duża kompresja, a 12 to bardzo dobra jakość pliku, czyli minimalna kompresja.

 

ZIP

Kompresja bezstratna stosowana w formatach PDF i TIFF.

Tak jak wspominałam pliki z rozszerzeniem .tiff, obsługują zapis z przezroczystością, ale pamiętaj przy zapisie pliku, musisz taką opcję zaznaczyć, inaczej będzie mieć zapisany plik z tłem.

 

Zapisz piramidę obrazów

Zaznaczenie tej opcji umożliwia zapis informacji o wielu rozdzielczościach. Jeśli chodzi o rodzinę Adobe, to Indesign umożliwia otwieranie plików z uwzględnieniem wielu rozdzielczości.

 

Kolejność pikseli

Tutaj mamy dwie opcje do wyboru: z przeplotem (RGBRGB) lub na kanał (RRGGBB). Pliki z rozszerzeniem .tiff w starszych wersjach były zapisywanie z przeplotem, teoria mówi, że umożliwia to szybsze otwieranie plików i lepszą kompresję.

Mam nadzieje, że post był przydatny.

Zapraszam Cię również do poczytania innych postów na moim blogu.

 

udostępnij

Inne wpisy

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
pokaż wszystkie komentarze
0
Interesujący artykuł? Zostaw komentarz...x