Jako grafik z wieloletnim doświadczeniem, projektowałam bardzo różne rzeczy w swojej karierze i zauważyłam, że w dobie przymusowego siedzenia w domu coraz więcej osób planuje podzielenie się swoją wiedzą w postaci ebooka. Czasem jest on udostępniany bezpłatnie a czasem płatnie.
Czy pisać czy nie pisać ebooka?
To pytanie zadaje sobie wiele osób, które mają takie plany.
Wiele osób nie wie poprostu od czego zacząć. Jak napisać pierwszego ebooka?
Od czego zacząć?
W czym napisać? W jakim programie zrobić skład?
Pytań jest całkiem sporo i nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pisząc swojego ebooka, musisz zwracać uwagę na wiele rzeczy, ale po kolei.
W czym napisać?
Ebooka, w zasadzie treść, możesz napisać w dowolnym edytorze tekstu. Edytor tekstu mam tu na myśli na przykład płatny Word czy bezpłatny Open Office. To nie ma tak naprawdę najmniejszego znaczenia.
Kiedy już skończysz pisać, proponuję wyspać się i zajrzeć do swojej wirtualnej książki następnego dnia.
Po co? Aby na świeżo, jeszcze raz go przeczytać i poprawić wszystkie błędy literowe, ortograficzne, interpunkcyjne. Dlaczego piszę o tym wyspaniu się? Ponieważ kiedy jesteśmy wypoczęci, to wówczas łatwiej wyłapać wszelkie błędy w tekście.
Kolejnym krokiem, jaki polecam Ci podjąć, to oddanie swojego ebooka to redaktora i korektora.
Redakcja i korekcja
Te dwa różne pojęcia są szalenie ważne. Każda książka czy jaka publikacja powinna zostać dodatkowo sprawdzona. Dobrze jest, aby jakaś inna osoba spojrzała na treść Twojego ebooka, poprawiła składnie zdań i wyłapała nie jasności, jeśli są. Kolejną również bardzo ważną rzeczą jest sprawdzenie i poprawienie wszelkich błędów ortograficznych oraz warto sprawdzić interpunkcje.
Wydawnictwa często robią tak, że dają treść książki do podwójnej redakcji i korekty, ponieważ zawsze można coś przeoczyć po pierwszej, w końcu jesteśmy tylko ludźmi.
Co dalej…
Zatem kiedy mamy już zrobioną korektę i redakcję to czas na zastanowienie się nad składem, czyli oprawą graficzną. Tutaj do wyboru masz w zasadzie dwie opcje.
Pierwsza: zlecić oprawę graficzną profesjonaliście, ale wówczas będziesz musiał/a zapłacić grafikowi za czas jego pracy. Stawki w zasadzie są różne od 25 zł do 70 zł netto za stronę. Koszt całkiem niemały.
Dlaczego takie ceny? Jeśli Twój ebook wymaga przygotowania w zasadzie każdej strony oddzielnie, to jest praca, jaką musi wykonać grafik. Przygotowanie układu, przekopiowanie i ułożenie tekstu, aby całość była atrakcyjna wizualnie.
Jeśli masz książkę, która w zasadzie ma same przepisy, bo jest to po prostu ebook z przepisami, to często dwa lub trzy layouty są przygotowane, a potem podmieniane zdjęcia i kopiowana treść. Pamiętaj również, że czasem zdjęcia wymagają obróbki kolorystycznej czy też narysowanie jakiejś ikonki lub wykresu. Te wszystkie czynności są pracochłonne, więc po prostu płacisz komuś za poświęcony czas i też za jego wiedzę.
Jeśli jednak masz dostęp do pakietu Adobe, to królem do składu publikacji jest oczywiście Indesign, ale w parze z Photoshopem i często Illustratorem.
Druga: Możesz spróbować napisać ebooka samodzielnie. Wówczas wyjdzie Cię to najtaniej, ale nie zawsze atrakcyjnie wizualnie. Możesz próbować napisać ebooka w Wordzie lub w popularnym darmowym programie Canva.
Darmowa Canva
Canva daje możliwości przygotowania składu ebooka, ale musisz pamiętać, że ma ograniczenie co do ilości strona i czasem może się zdarzyć, że coś się nie zapisze, heh można stracić wszystko.
Wykonanie ebooka w Canvie oczywiście będzie najoszczędniejszą formą przygotowania graficznego, ale czy masz na tyle pomysłów aby każda strona prezentowała się ciekawie?
Ebooki są produktem wirtualnym, czyli są wysyłane zazwyczaj na maila lub po prostu można je ściągnąć z linku na stronie. Ważną rzeczą jest również waga takiego ebooka. Jak będzie ważył np. 300 Mb to w zależności od szybkości łącza internetowego, może ściągać się od paru minut do nawet kilkudziesięciu. Ponadto dużym plusem by było gdyby twój ebook był przygotowany również na czytniki.
Jeśli masz problem z przygotowaniem layoutu do własnego ebooka, to chciałabym Ci, mam nadzieje, poprawić humor.
Aktualnie jest już w sprzedaży mój ebook „50 pomysłów na stronę na ebooka”.
Zapewne, patrząc na tytuł mojej wirtualnej książki, już domyślasz się, o czym jest, ale napiszę dokładniej.
Ebook jest zbiorem 50 przykładowych projektów stron, które możesz przygotować w swojej publikacji. Są różne układy 1- kolumnowe, 2,3,4- kolumnowe, ale także mieszane. Ponadto znajdziesz w nim przykłady tabelek i wykresów, rozwiązania ze zdjęciami oraz przykładowe spisy treści.
Planuję również przygotować gotowe szablony do Canvy, gdzie będziesz tylko podmieniać zdjęcia, teksty i kolorystykę. Takie gotowe rozwiązania będziesz mieć niedługo na wyciągnięcie ręki.
Jak napisać pierwszego ebooka?
Czy teraz już mniej więcej wiesz?
Jeśli chcesz szybciej uporać się z grafiką i nie tracić czasu na wymyślanie układu każdej strony, kup mojego ebooka i dowolnie mieszaj projekty. Kliknij poniżej, aby sprawdzić co zawiera mój produkt. Ebook, który stworzyłam to aż 66 strony przydatnych układów stron.
Jeśli Twój ebook, składa się wyłącznie z tekstu to polecam Ci jedak w takim przypadku skorzystania z grafika i profesjonalnego składu w Indesignie. Jak również zajmuję się takim składem, więc jeśli będziesz potrzebować profesjonalnego składu, to napisz do mnie zapytanie o wycenę.
Sprzedaż
Wiesz już jak przygotować swojego pierwszego ebooka, teraz czas na krok dalej. Jak go sprzedać i jak znaleźć klienta na niego. Nie wiem, czy ta część nie jest najtrudniejsza. Oczywiście zastanów się na tym, kto jest potencjalnym klientem na Twojego ebooka.
Jeśli prowadzisz bloga, możesz dać 1 rozdział bezpłatnie za zapisanie się do newslettera. Pozwolisz swojemu potencjalnemu klientowi na zapoznanie się z treścią i zachęcisz do przeczytania całości. Jeśli nie masz dużo czytelników bloga, zawsze możesz reklamować swojego ebooka na Facebooku na wszelkich grupach i na swoim profilu. Zwróć uwagę, na regulaminy grup. Często są tylko określone dni na reklamę. Ta forma reklamy jest bezpłatna, jeśli ona nie przyniesie rezultatu, możesz spróbować zrobić reklamę płatną na Facebooku. Pamiętaj, jednak nikt nie zagwarantuje Ci efektów.
Zapraszam Cię również do przeczytania innych artykułów.
NApisałam ebook 82 strony w Canva. Każdy rozdział pisałam osobno. Canva to nie InDesign. Ale wyszło fajnie.
Gratuluje 🙂
Świetny wpis i szablony! Chyba powinnam pomyśleć o zakupie 🙂 Właśnie chcę stworzyć swojego ebooka i myślałam o Canvie. A jak to jest z płatnym ebookiem i wykorzystywaniem Canvy do tego? Na ile jest to legalne? Do tworzenia stron siłą rzeczy trzeba użyć i skorzystać z czcionek z Canvy, małych grafik i kształtów typu farba (widziałam coś takiego u Ciebie na jednej ze stron). Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam!
Cieszę, że artykuł się przydał :). Jeśli chodzi o warunki korzystania z materiałów produkowanych w Canvie to najlepiej przeczytać u nich regulamin. Ja daję licencję na swoje szablony do wykorzystania w projecie ebooka, który możesz drukować czy też sprzedawać. Szablony uzupełniasz i tak swoją treścią. Elementy w szablonach możesz dowolnie przestawiać, kolorystykę zmieniać itd. Pozdrawiam serdecznie
Ciekawy wpis.