Zajmujesz się projektowaniem, ale zaczynasz… masz problem z ogarnięciem szczegółów?
Potrzebujesz podpowiedzi o właściwych parametrach?
Oczywiście pytań może być wiele. Po co? Jak zacząć? Od czego się zabrać?
Jeśli chcesz wykonać projekt w Photoshopie, to musisz wiedzieć i paru podstawowych parametrach i ustawieniach. Możesz sobie również zrobić szablon w Photoshopie z prowadnic. Taki bezpieczny, abyś nie musiał/a się martwić czy zastanawiać, czy został usunięty przed zapisaniem pliku do wydruku. Jak nie usuniesz szablonu zaimportowanego zewnętrznego, to zostanie on nadrukowany.
Ten artykuł nie będzie skupiał się na parametrach dotyczących zapisu pliku, a także formacie, ale o prawidłowych ustawieniach nowego dokumentu wraz z szablonem w Photoshopie.
Ale zaraz o jaki szablon chodzi?
W przypadku na przykład ulotek czy też innych materiałów przeznaczonych do wydruku jest stosowana tolerancja cięcia, czyli mogą się zdarzyć przesunięcia w docinaniu użytku.
Co się z tym wiąże?
No, więc jak zaprojektujesz na przykład ulotkę i umieścisz logo przy samej krawędzi i nastąpi takie przesunięcie, to Twoje logo zostanie… ucięte. Niestety takie akcje są niedopuszczalne i dlatego też od górnie i zawsze stosujemy margines, bezpieczny margines.
Margines, który zagwarantuje nam, że istotne dane takie jak logo teksty czy inna grafika nie zostanie niespodziewanie przycięta.
Aby ustalić margines bezpieczeństwa najpierw trzeba ustalić co projektujemy czy małą wizytówkę 90 x 50 mm, czyli ulotkę A6 a może większą A4.
W przypadku wizytówek jako, że jest to mały format, można przyjąć bezpieczny wewnętrzny minimalny margines 3 mm od krawędzi wizytówki. W przypadku ulotki A6 (105 x 148 mm), który jest już formatem większym, minimalny margines możesz przyjąć 4 mm a w przypadku ulotki/formatu A4 na przykład 5 mm. Oczywiście margines może być większy, wszystko zależy od ciebie, ale pamiętaj o odległości minimalnej.
OK, skoro już mniej więcej wiesz co i jak czas pokazać, jak zrobić sobie szablon w Photoshopie do przykładowej wizytówki.
Podstawowe informacje, czyli utworzenie nowego dokumentu w PS o następujących parametrach dla projektu wizytówek o formacie 90 x 50 mm, przy założeniu, że bezpieczny margines będzie miał po 3 mm z każdej strony.
- W Photoshopie w wersji CC w głównym oknie u góry są zakładki.
- Przechodzisz do Drukowanie
- Następnie w prawym oknie ustawiasz po kolei od góry:
– nazwa projektu – wg potrzeb wpisujesz
– z listy rozwijanej zmieniasz jednostki z cali na milimetry
– następnie wprowadzasz szerokość i wysokość i tutaj można by wpisać format 90 x 50 mm, ale nie wpiszmy 84 x 44 mm.
Dziwi Cię format?
Wyjaśniam, dlaczego taki. Format docelowy to 90 x 50 mm. Zakładamy, że nasz bezpieczny margines ma po 3 mm od każdej krawędzi wizytówki.
Zatem
90 mm – 6 mm = 84 mm
50 mm – 6 mm = 44 mm
Teraz już chyba wszystko jasne.
– następnie ustawiamy z listy rozwijanej piksele na cal i ustawiamy 300 dpi. Zawartość tła może być biała, ale z listy rozwijanej możesz wybrać co potrzebujesz.
– tryb kolorów zmieniamy na CMYK – jeśli planujesz ten projekt drukować, to zachęcam do projektowania już we właściwych kolorach. Więcej o kolorach możesz przeczytać tutaj.
- Po zmianie kolorystyki na CMYK automatycznie następuje przełączenie profili kolorów na roboczy CMYK. Ja mam ustawione Coated FOGRA27, czasem zdarza się, że drukarnia może w specyfikacji napisać, ze używa innego, wówczas możesz wybrać z listy ten sam.
Ok, to skoro już ogarnęliśmy temat utworzenia nowego projektu to czas na pokazanie linijek. Na klawiaturze plikasz CMD + R (win: ctrl + R) i uwidoczniasz linijki w polu widzenia.
Możesz także wejść do menu -> widok i zaznaczyć miarki.
Kolejnym krokiem to musisz nacisnąć V aby wybrać strzałkę (kursor), potem klikając na linijkę przesuń kursor w dół ale z przyciśniętym klawiszem myszki, wówczas pokaże Ci się prowadnica. Ustaw ją na krawędzi projektu podobnie zrób na każdy bok.
Teraz musimy zmienić rozmiar projektu. Wyciągając prowadnicę ustaliliśmy bezpieczny margines.
Wejdź do menu Obraz i kliknij na Rozmiar obszaru roboczego, zmień wymiary na 90 mm i 50 mm i potem możesz znów wyciągnąć prowadnice. Następnie robisz to samo ustawiając spad po 2 mm na stronę, czyli wymiar projektu ze spadem to 94 x 54 mm. GOTOWE!
Możesz zacząć projektować. Mam nadzieje, że ten artykuł jest dla Ciebie przydatny.