img

Otwieram Photoshopa i co dalej

Czas czytania: około 2 minut

Photoshop no właśnie od czegoś trzeba zacząć. Może poprostu od początku czyli otwórz program i obejrzyj dokładnie okno startowe.

W wersji Photoshopa CC, po lewej stronie znajdziesz dwa przyciski „Utwórz nowy” oraz „Otwórz”.

Ten drugi wydaje się być oczywisty, klikasz na otwórz i wskazujesz plik, który ma być wczytany do Photoshopa.

Przycisk pierwszy czyli „Utwórz nowy” jest trochę bardziej rozbudowany jeśli chodzi o stworzenie nowego dokumentu. Samo okno, które widzisz z górnej części jest podzielone na grupy nazwijmy to dokumentów. Na elementy ostatnio otwierane, zapisane i gotowe szablony, najbardziej uniwersalne wymiary czy parametry, ale po kolei…

Omówmy zatem każdą z grup, zaczynając od lewej

Fotografia:

tutaj znajdziesz gotowe ustawienia na typowe formaty do zdjęć, wystarczy po prostu kliknąć, ale możesz się przyjrzeć w podglądzie po prawej stronie jakie domyślne ustawienia zostały zastosowane.

Co mamy zatem: szerokość, wysokość, rozdzielczość w pikselach na cal, kolorystyka RGB, 8 bitów, kolor tła, profil kolorów sRGB. Parametry szczegółowo opiszę w innym artykule.

Drukowanie:

tutaj też jest szereg gotowych szablonów z najbardziej popularnymi standardowymi formatami rozpoczynającymi się literką A, B, C, DL. Na polskie warunki przydatna jest tylko wersja gdzie wymiary są podane w mm z 300 dpi. Jednak najlepiej zacząć odrazu projektować w kolorystyce CMYK, więc zwróć szczególną uwagę na tryb kolorów w oknie podglądowym po prawej stronie okna.

Kompozycja i illustracje:

tutaj wymiary opisane są w pikselach oraz rozdzielczość 300 dpi. Ja nie korzystam z tej grupy wogóle ale może dla Ciebie będzie bardziej przydatna i ty skorzystasz.

www:

ten zestaw szablonów może Ci się przydać, bo znajdziesz w nim wiele gotowców tylko do kliknięcia z przygotowaną rozdzielczością ekranową tj. 72 dpi. Dodatkowym plusem jest to, że te szablony są dopasowane do rozdzielczości ekranów Macbooka Pro, Imaca 27’’ czy DkomupteryHD.

Urządzenia mobilne:

tutaj są do stworzenia pliki z ustawieniami pod smartfony oraz ipady, ale nie tylko, bo są też parametry do projektowania np. ikon systemowych czyli dużo fajnych rzeczy.

Inne wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x